Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inny grafik przez zmianę czasu z letniego na zimowy

21 września 2017 | Praca i ZUS | Małgorzata Terlikowska

CZAS PRACY | Jeśli pracodawca nie chce, aby nocna zmiana z 28 na 29 października trwała o godzinę dłużej niż zwykle, już teraz powinien wręczyć pracownikom zmienione harmonogramy. Małgorzata Terlikowska

Zmiana czasu z letniego na zimowy kojarzy się przede wszystkim z godziną snu dłużej. Niemniej ma ona również istotne znaczenie dla pracowników oraz wielu firm. W tym roku ta zmiana nastąpi w nocy 29 października (rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021 (DzU poz. 1833). Wskazówki zegara przesuniemy wówczas z godz. 3.00 na 2.00.

Praca w nocy

Dla firm, które wykonują swoją działalność w nocy, przesunięcie czasu ma istotne znaczenie. Zgodnie z kodeksem pracy pora nocna to ta obejmująca 8 godzin między godz. 21 a 7 rano. Pracodawca może doprecyzować godziny pracy w porze nocnej w regulaminie pracy lub w postanowieniach układu zbiorowego.

Co do zasady pracownikowi, który wykonuje pracę w porze nocnej, przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdą godzinę takiej pracy. W 2017 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 2000 zł. We wrześniu dodatek ten wynosi 2,38 zł za godzinę.

Jeżeli w zakładzie pracy pora nocna przypada np. od godz. 22 do 6 rano, w dniu zmiany czasu pracownik faktycznie pracuje nie 8, a 9 godzin lub też 13 zamiast 12 godzin. Za dodatkową godzinę przysługuje mu zarówno wynagrodzenie, jak i dodatek za pracę w porze nocnej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10858

Wydanie: 10858

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament